Reminder!
PUT YOUR NAME DOWN FOR THE FOLLOWING UP-COMING GAMES.
You do not need to be Club Champion to Enter. This is the way to Learn and Enjoy the Game.
 
All the Following are Mixed Male/Female Matches
 
Sat 4th August (Away) v Witney Town   2.30pm start Match Fee £7.25 
Sat 11th August (Home) v  Charlbury   2.30pm start Match Fee £6.00
Sat 18th August (Home) v Carterton    2.30pm start Match Fee £7.25
Sun 19th August (Away) v Abingdon 2.30 start Match Fee £6.00
Sat 25th August (Away) v Begbroke      2.30pm start Match Fee £6.00
 
 
There are various ways of entering the Club Matches,
1) You can put your name down on the Match sheet that you would like to enter when you are at City & County
2) You can phone City & County on 01865 554334 and ask to be put on the list
3) Ask a friend to put your name on the List
4) Phone the Captain of the Day
 
If you require Transport to the Away Match, mention it on the Match List that you have entered and the Captain will organise for another member to pick you up from the Oxford City & County Bowls Club or if you live near to them, they could possibly collect you from Your Home.
 
Club Matches are the Lifeblood of the Game, without them Future Champions cannot obtain experience.
Do your part to help, Enter a Match TODAY!
 
 
 
 
 
OUTDOOR FIXTURES 2018
 
Download pdf copy HERE
 
Fixture Secretary - Sue Mayo
 
 
Day Date   Versus Venue Game Dress Start
    APRIL        
Sat 21 Captain v Vice Captain H Mixed Wh 2.30 pm
Sun 22 Witney Town H 6 rinks mxd Wh 2.30 pm
Sat 28 Kidlington H 4 rinks mxd Wh 2.30 pm
Sun 29 South Oxford A 6 rinks mxd Wh 2.30 pm
Mon 30 BOL President v IPP H 1 green   1.00pm
             
    MAY        
Wed 2 Wednesday morning Bee League H   Gr 10.00 am
Wed 2 West Oxford Ladies League v Banbury Central H 3 rinks ladies Gr 6.00 pm
Thu 3 League Cup first round- A team V Charlbury A 4 rinks men    
Thu 3 League Cup first round- B team v Chipping Norton A 4 rinks men    
Sat 5 Marlow A 5 rinks men, 2 rinks  ladies Wh 2.00 pm
Sun 6 OBA 2 Wood singles H 2 greens   9.30 am
Wed 9 Wednesday morning Bee League H   Gr 10.00 am
Wed 9 West Oxford Ladies League v West Witney H 3 rinks ladies Gr 6.00 pm
Thu 10 A League v West Witney H 4 rinks men Gr 6.00 pm
Sat 12 Cheltenham A 5 rinks men 3 ladies triples Wh 2.30 pm
Sat 12 OBA V Northants, Middleton Cup Trial H 1 green   1.00 pm
Sun 13 Hagbourne H 5 mens triples Wh 2.30 pm
Sun 13 OBA 2 Wood singles H 1 green   9.30 am
             
             
Wed 16 Wednesday morning Bee League H   Gr 10.00 am
Wed 16 Watlington A 5 triples mxd Gr 6.00 pm
Wed 16 West Oxford Ladies League v Carterton/Burford A 3 rinks ladies Gr 6.00 pm
Thu 17 A League  Bye      
Sun 20 Ladies County Top Club -v- Banbury Central H   Gr 10.00 am
Sun 20 West Witney H 5 triples mxd Wh 2.30 pm
Wed 23 Wednesday morning Bee League H   Gr 10.00 am
Wed 23 West Oxford Ladies League Bye      
Thu 24 Abingdon H 3 Ladies triples Wh 2.00 pm
Thu 24 A League v Headington A A 4 rinks men Gr 6.00 pm
Thu 24 B League v Thame H 4 rinks men Gr 6.00 pm
Sat 26 The Harold and Greta Winstone Memorial Trophy H   Gr 2.30 pm
Sun 27 BOL Walker Cup H 2 rinks   12.30 pm
Tue 29 Masonics On Hire H 1 green   2.00 pm
Wed 30 Wednesday morning Bee League H   Gr 10.00 am
Wed 30 West Oxford Ladies League v Woodstock/Kidlington A 3 rinks ladies Gr 6.00 pm
Thu 31 A league v Kidlington H 4 rinks men Gr 6.00 pm
Thu 31 B League v Headington B A 4 rinks men Gr 6.00 pm
             
    JUNE        
Sat 2 OBA Middleton Cup H 1 green   1.00 pm
Sun 3 Marlow H 5 rinks men 2 rinks ladies Wh 2.30 pm
Mon 4 Thame A 5 triples mxd Gr 2.30 pm
Wed 6 Wednesday morning Bee League H   Gr 10.00 am
Wed 6 West Oxford Ladies League v Hanborough A 3 rinks ladies Gr 6.00 pm
Thu 7 A league v Witney Mills A 4 rinks men Gr 6.00 pm
Thu 7 B league v Blackbird Leys H 4 rinks men Gr 6.00 pm
Sat 9 Cheltenham H 5 rinks men, 3 ladies triples Wh 2.30pm
Sun 10          
Mon 11 Dennyside (in aid of Helen and Douglas House) H 6 rinks men Wh 2.00 pm
Wed 13 Wednesday morning Bee League H   Gr 10.00 am
Wed 13 Sussex v Gloucestershire (on Hire) H 1 green   1.30 pm
Wed 13 West Oxford Ladies League v Witney Town H 3 rinks ladies Gr 6.00 pm
Thu 14 A league v Watlington H 4 rinks men Gr 6.00 pm
Thu 14 B league v Adderbury A 4 rinks men Gr 6.00 pm
Sat 16 Witney Town A 6 rinks men Wh 2.30 pm
Sat 16 BOL unbadged pairs H 1 green   9.30 am
Sun 17 Royal Household H 6 rinks mxd Wh 2.30pm
Wed 20 Wednesday morning Bee League H   Gr 10.00 am
Wed 20 West Oxford Ladies League v Banbury Central A 3 rinks ladies Gr 6.00 pm
Thu 21 A league v Banbury Central A A 4 rinks men Gr 6.00 pm
Thu 21 B League v Banbury Central B H 4 rinks men Gr 6.00 pm
Sat 23 OBA V Surrey - Middleton Cup H 1 green   1.00 pm
Sun 24 English Fire Service H 6 rinks mxd Wh 2.00 pm
Wed 27 Wednesday morning Bee League H   Gr 10.00 am
Wed 27 West Oxford Ladies League v West Witney A 3 rinks ladies Gr 6.00 pm
Thu 28 A league v West Witney A 4 rinks men Gr 6.00 pm
Thu 28 B League v Thame A 4 rinks men Gr 6.00 pm
Sat 30 Woodstock H 5 mixed triples Wh 2.30 pm
             
    JULY        
Sun 1 Gloucester Spa A 5 rinks mxd Wh 2.30 pm
Tue 3 Lee on Solent Bowls Club -' Away Day' A   Wh 9.30 am
Wed 4 Wednesday morning Bee league H   Gr 10.00 am
Wed 4 West Oxford Ladies League v Carterton/Burford H 3 rinks ladies Gr 6.00 pm
Thu 5 A league   Bye      
Thu 5 B League v Headington B H 4 rinks men Gr 6.00 pm
Sat 7 Chipping Norton H 4 triples mxd Wh 2.30 pm
Sun 8 President's Day H   Wh 3.00 pm
Tue 10 Ellen Clarke Ladies Open Triples H   Wh 9.30 am
Thu 12 A league v Headington A H 4 rinks men Gr 6.00 pm
Thu  12 B league v Blackbird Leys A 4 rinks men Gr 6.00pm
Sat 14 Sobell House Charity Day H 2 greens   9.30 am
Sun 15          
Wed 18 Wednesday morning Bee league H   Gr 2.00 pm
Wed 18 West Oxford Ladies League  bye      
Thu 19 A league v Kidlington A 4 rinks men Gr 6.00 pm
Thu 19 B league v Adderbury H 4 rinks men Gr 6.00 pm
Sat 21 Hagbourne A 5 triples men Wh 2.30 pm
Sun 22 Bloxham A 4 rinks mxd Wh 2.00 pm
Mon 23 Masonics (on hire) H 1 green   2.00 pm
Wed 25 Wednesday morning Bee league H   Gr 2.00 pm
Wed 25 West Oxford Ladies League v Woodstock/Kidlington H 3 rinks ladies Gr 6.00 pm
Thu 26 A League v Witney Mills H 4 rinks men Gr 6.00 pm
Thu 26 B league v Banbury Central B A 4 rinks men Gr 6.00 pm
Fri 27 Masonics   H 6 triples mxd Wh 2.00 pm
Sat 28 BOL County Finals H 1 green   9.30 am
Sun 29 BOL County Finals (Provisional) H 1 green   9.30 am
Sun 29 Bicester A 4 rinks mxd Wh 2.30 pm
             
    AUGUST        
Wed 1 Wednesday morning Bee league H   Gr 10.00 am
Wed 1 West Oxford Ladies League v Hanborough H 3 ladies rinks Gr 6.00 pm
Thu 2 A League v Watlington A 4 rinks men Gr 6.00 pm
Sat 4 Witney Town A 6 rinks mixed Wh 2.30 pm
Sun 5          
Wed 8 Wednesday morning Bee league H   Gr 10.00 am
Wed 8 West Oxford Ladies League v Witney Town A 3 ladies rinks Gr 6.00 pm
Thu 9 A league v Banbury Central A H 4 rinks men Gr 6.00 pm
Sat 11 Bowls Drive H   Gr 2.30 pm
Sun 12          
Mon 13 South Oxford H 4 triples ladies Wh 2.30 pm
Wed 15 Wednesday morning Bee league H   Gr 10.00 am
Thu 16 Men's League Cup 2nd Round        
Sat 18 Carterton H 4 rinks mxd Wh 2.30 pm
Sun 19 Abingdon A 5 triples mxd Wh 2.30 pm
Mon 20 ladies Monday evening league reunion H 1 green Gr 6.15 pm
Wed 22 Wednesday morning Bee league H   Gr 10.00 am
Wed 22 Masonics (on hire) H 1 green   2.00 pm
Sat 25 Begbroke A 4 triples mxd Wh 2.30 pm
Sun 26 OBA Hawker Cup semi and final H 1 green   9.30 am
Thu 30 Men's League Cup semi final        
             
    SEPTEMBER        
Sat 1 Middle Barton A 4 rinks mixed Gr 2.30 pm
Sun 2 Waddesdon H 5 rinks mixed Wh 2.30 pm
Thu 6 Men's League Cup final        
Thu 6 Thame H 5 triples mixed Gr 2.30 pm
Sat 8 FINALS WEEKEND        
Sun 9 FINALS WEEKEND        
Sat 15          
Sun 16          
Mon 17 BOL PRESIDENT V IPP H 1 green   1.00 pm
Sat 22 OBA Champion of Champions H 2 greens   9.30 am
Sun 23 OBA Champion of Champions H 1 green   9.30 am
Fri 28 PRESENTATION DAY        
             
    OCTOBER        
Mon 1 A.G.M.       7.00 pm